AHSEN VAKFI KİMDİR?AHSEN VAKFI KİMDİR?


Ahsen Vakfı, Türkiye'nin sayılı mimar ve mühendislerinin katkılarıyla Peygamber, Sahabe ve İslam Âlimlerine ait makam, türbe ve kabirlerin bakım ve onarımı için projeler hazırlamaktadır. 2009 yılından itibaren vakıf birçok projeyi de kendi imkanları ile gerçekleştirmektedir. 


Harap haldeki Peygamber, Sahabe ve İslam Alimlerinin makam ve türbeleri yapılan çalışmalarla ziyaret edilebilir hale gelmektedir. 


Ahsen Vakfı kurulduğu günden itibaren;

1 - Diyarbakır'ın Eğil ilçesinde bulunan Hz. Elyasa Peygamber (a.s) ile Hz. Zülkifl Peygamber (a.s), Hz. Harun Nebi (a.s), Hz. Ömer Nebi (a.s) türbelerinin yeni baştan yapım projelerini gerçekleştirmiştir.  


2 - Yine Eğil'de Hz. Yunus Peygamberimizin (a.s) makamı ve Hz. Nebi Hallak (a.s) kabri için projeler gerçekleştirmiştir.  


3 - Bitlis Norşin'de bulunan Abdurrahmani Tagi (k.s) ve Muhammed Diyauddin (k.s.) hazretlerinin harap haldeki türbe ve çevresi yeniden yapmıştır. 


4 - Bitlis'in merkezinde bulunan Şeyh Fetullah (k.s.) hazretlerinin türbesini yenilemiştir. 


5 - Bitlis Gayda'da bulunan Seyyid Sıbgatullah Arvasi (k.s) hazretlerinin türbesi için geniş çaplı proje hayata geçirilmiş ve tamamlanmıştır. Cami yapımı için çalışmalar devam ediyor.  


6 - Bitlis'deki Molla Selim, Şeyh Şahabettin ve Seyit Ali'nin kabirleri için proje hazırlandı, içerisinde mescit ve abdesthane bulunan projeyi tamamlandı.  


7 - Şeyh Muhammed Diyauddin (k.s.) köyü olan Batman’ın Kozluk ilçesi Çayönü (Raşadara) köyüne ziyaretçilerin kullanımı için Cami ve Lojman yapılmıştır. 


8 - Samsun'un merkezi ve ilçelerinde tespiti yapılan 134 türbenin resimleri, bilgileri ve coğrafi koordinatları ile adreslerini kayıt altına alınmış, viran haldeki türbelerin onarımı içib belediyeler ile görüşmelere başlanmıştır. 


9 - Adıyaman İli Gerger İlçesi Siver köyü sınırları içinde bulunan Hz. Üzeyir Peygamber (A.S)’ın makamını modern bir mimari ile yeniden inşaa etmeye başlandı. 


10 - Şanlıurfa’nın Eyüp Nebi beldesindeki Hz. Eyüp’ün türbesi projelendirildi. Yaptığımız projeyi Başbakanlık kabul etti ve 100 milyon liralık maaliyeti göze alarak yapımını üstlendi. Şuan Sabır Peygamberi Hazreti Eyup Nebi'nin Beldesi yapılan çalışmalar ile kentsel dönüşüme tabi tutulmakta, türbeler onarılarak ve korunarak halkın rahatlıkla ziyaret edebileceği şekilde düzenlenmekte. 


   TÜM BU HİZMETLER VAKIF ÜYELERİNİN KARŞILIKSIZ HİZMETLERİ VE HAYIRSEVER VATANDAŞLARIMIZIN KATKOLARIYLA GERÇEKLEŞMEKTEDİR. 


İnanıyoruz ki, Rıza-i İlahi için yapmış olduğumuz çalışmalarımızı gören kadirşinas kardeşlerimiz de; kubbede hoş bir seda bırakmak isteyecek ve "Bu Yolda Bir Tuğla da Benim Olsun" diyeceklerdir. 


Not: Yapılan bağışlar şuan Adıyaman Gerger İlçesinde devam eden Üzeyir Peygamberin (A.S.) Makamının onarım ve bakım projesinde kullanılacaktır.    


Detaylı bilgi almak için arayabilirsiniz.  

Rasim Tekeci
Ahsen Vakfı Başkanı
05334789868