EVLİYA ATLASI PROJESİ
Samsun Dini, Tarihi ve Kültürel Önem Taşıyan Mekanları Araştırma, Tanıtma ve Yaşatma Vakfı (AHSEN) ülke genelinde bakımsızlık ve ilgisizlik nedeniyle harap durumda olan türbeleri ihya etmeye çalışıyor. 


Birçok türbeyi ortaya çıkararak restore eden Ahsen Vakfı 2012 yılında yaptığı çalışma ile Samsun'un maneviyat tarihini aydınlatmak amacıyla 'Evliya Atlası Samsun' kitabını çıkardı. 'Evliya Atlası Samsun' kitabında kentin merkezi ve ilçelerinde tespiti yapılan 134 türbenin resimleri, bilgileri ve coğrafi koordinatları ile adresleri yer alıyor. 


ÇALIŞMALAR İLÇE BAZINDA YENİDEN YAPILACAK


AHSEN Vakfı Başkanı Tekeci, "2012 yılında yaptığımız çalışma Samsun'un manevi haritasını ortaya çıkardı. Ancak zamanla yapılan çalışmanın biraz yetersiz olduğunu gördük. Bizim isteğimiz şehrimizde bulunan 134 türbenin sadece resimlenmesi ve kayıt altına alınması değil, aynı zamanda bakımsız olan türbelerin onarılması ve insanların daha rahat ziyaret edebileceği yerler haline getirilmesiydi. İnşallah bu çalışmaları ilçeler bazında yeniden yapacağız ve söz konusu türbelerin harap halde bulunanların onarım ve bakımının gerçekleştirilmesini sağlayacağız. Bu projeyi gerçekleştirdiğimiz takdirde inanıyorum ki, bu tür uygulamalar Türkiye'nin tüm illerine yayılacaktır. Samsun Evliya Atlası, güzel bir örnek oldu. Bu güzel örnekten yola çıkarak daha güzel örnekler ortaya çıkarmamız lazım." şeklinde konuştu.