19 MAYIS DAĞ KÖYÜ (MUSA TEPESİ TÜRBESİ)

19 MAYIS DAĞ KÖYÜ  (MUSA TEPESİ TÜRBESİ)


YERİ: Türbe; Ondokuzmayıs İlçesinin 10 km Güney Batısındaki Dağ Köyü’ne 2 km mesafedeki Musa Tepesi denilen mevkide bulunmaktadır.


TARİHÇE: Halk arasında "Musa Dede" şeklinde anılan türbenin, kitabesi bulunmamaktadır. 1730-1825 yılları arasında Dağ Köyü’nde yaşayan ve şehit düşen Musa Dede’nin mezarı köylüler tarafından mesire alanı içerisine türbe olarak yaptırılmıştır


MİMARİ ÖZELLİKLERİ: Tarihi ve mimari özelliği olmamakla birlikte Türbe; orijinali ahşap iken son yıllarda sekizgen yarı kâgir şekilde yeniden inşa edilmiştir. Çatısı Atermit ile kaplanmış, iç ve dışı çini ile sıvalıdır. Türbeye ait sanduka mermerden olup, zemin halı kaplamadır.


 RİVAYET: Yöre halkı tarafından evliya olarak nitelendirilen ve korunan Musa Dede hakkında pek çok rivayet anlatılmaktadır. 1730-1825 yılları arasında Dağ Köyü’nde yaşayan ve şehit düşen Musa Dede’nin tıpkı kendisi gibi 3 kardeşinin de şehit düştüğü, bunlardan Hızır ile Hüseyin’in Dağ Köyü’nde, Şeyh Beğ adındaki kardeşinin de Yörükler Beldesi’nde medfun olduğu rivayet edilmektedir. Musa Dede Türbesi halk tarafından Rıza-i İlahi için veli ziyaretinde bulunmak ve çocuğu olmayan kadınlar tarafından ziyaret edilmekte, Musa Dede hatırına Allah’tan (c.c) kendilerine hayırlı evlatlar vermesi istenmektedir. Hatırına edilen duaların kabul olduğu yönündeki inanış ile birlikte yöre halkının bölgeyi mesire alanı olarak da kullanması türbeye ilginin artmasına neden olmaktadır.


YER KOORDİNATLARI: Enlem; K41.460833 Boylam; D36.039722