19 MAYIS YÖRÜKLER BELDESİ FEVZİ ÇAKMAK MAHALLESİ (ŞEYH BEĞ TÜRBESİ)

19 MAYIS YÖRÜKLER BELDESİ FEVZİ ÇAKMAK MAHALLESİ (ŞEYH BEĞ TÜRBESİ)

YERİ: Türbe, Ondokuzmayıs İlçesine 4 kilometre uzaklıktaki Yörükler Beldesi’nde, Kızılırmak Deltası, Kuş Cennetinin kıyısı Fevzi Çakmak mahallesinde bulunmaktadır.


TARİHÇESİ: Halk arasında "Şeyh Beğ " şeklinde anılan türbenin, kitabesi bulunmamaktadır.  Şeyh Beğ  1730-1825 yılları arasında Dağ Köyü’nde yaşamış ve Yörükler beldesinde şehit düşmüştür. Kendisi gibi şehit düşen Hızar, Hüseyin ve Musa adındaki kardeşleri ise Dağ Köyü’nde metfundur.


MİMARİ ÖZELLİĞİ: Türbe; Kızılırmak Deltası, Kuş Cennetinin kıyısındadır. Kâgir inşaat tekniği kullanılmış kubbeli şekilde inşa edilmiş olup, içinde mermerden yapılı sanduka vardır.


RİVAYET:  Günlerden bir gün, İstanbul’dan Hopa’ya yük getiren bir gemi, Karadeniz Ereğlisi açıklarında fırtınaya tutulur. Gemi ha battı ha batacak! Mürettebat ve kaptan büyük bir korkuya kapılmış durumda Allah’a dua ederlerken, nur yüzlü, aksakallı, yaşlı bir zat ortaya çıkar. Allah’ın izniyle, tehlikenin geçeceğini, telaşa kapılmalarına gerek olmadığını söyleyerek hem onları teskin eder, hem de onlarla birlikte duada bulunur. Bir süre sonra fırtına geçer, gemi salimen yoluna devam eder.

Bu arada gemi kaptanı, kendilerine yardımcı olan yaşlı adama;
-“Baba, senin adın ne? Sana kim derler? Evin, yurdun neresi?” diye sorar.
İhtiyar;
—Benim evim, Samsun –Bafra Yolu üzerinde, Engiz denilen bir yer var. Oradan Balık göllerine giderken Boğaz üzerinde köprü ve mezarlık var. Mezarlıktaki yaşlı dut ağacının hemen yanındaki ev benim evim.  Biz 7 kardeşiz” der ve ortalıktan kaybolur.   Daha sonra "Şeyh Beğ "i rüyasında gören kaptan Samsun’a geldiğinde Engiz’e varır kendisine tarif edilen dut ağacını bulur. Fakat yanında ev falan yoktur. Sadece tek bir mezar vardır. O zaman anlar ki, Şeyh Beğ ulu bir zattır. Orda hemen karar vererek mevcut mezar üstüne bugünkü binayı  (Türbeyi) yaptırır.  Türbe halk tarafından Rıza-i İlahi için veli ziyaretinde bulunmak için ziyaret edilmektedir.


YER KOORDİNATLARI: Enlem; K41.526111 Boylam; D36.088056