ALAÇAM GÖKÇEBOĞAZ KÖYÜ (YOL EVLİYASI TÜRBESİ)

ALAÇAM GÖKÇEBOĞAZ KÖYÜ (YOL EVLİYASI TÜRBESİ)
YERİ: Türbe; Alaçam’ın 3 km doğusundaki Gökçeboğaz Köyü’ne  1 km mesafede bulunmaktadır.  Türbe, Sinop - Samsun Yolu seyir istikametinde yolun sağ tarafına düşmektedir.

 

TARİHÇE: Halk arasında "Yol Evliyası" şeklinde anılan türbeye ait herhangi bir kitabe bulunmadığından türbenin tarihi hakkında bilgi edinilememektedir. 

 

MİMARİ ÖZELLİKLERİ: Tarihi ve mimari özelliği olmamakla birlikte Türbe doğal tarla taşlarından dikdörtgen şekilde inşa edilmiştir. Türbenin ortasında ağaç bulunmaktadır.

 

RİVAYET: Yöre halkı tarafından evliya olarak nitelendirilen ve korunan Yol Evliyası, hakkında herhangi bir rivayet olmamakla birlikte birçok inanış bulunmaktadır. Türbenin yakınından geçen ana yolda İslami kural gelenek ve ananelere aykırı hareket edenlerin başlarına kaza geleceği bu inanışlardan biridir. Bununla ilgili birçok rivayet vardır. Ana yol yapılırken iş makinesinin ‘Yol Evliyası’ adı verilen türbeye ait mezarı her sökme girişiminde arızalanması ve mezarın bir türlü yerinden kaldırılamaması da halk arasında en çok konuşulan konulardandır.  Türbe halk tarafından Rıza-i İlahi için veli ziyaretinde bulunmak amacıyla ziyaret edilmektedir.  Yöre halkı türbeye saygılarından çevredeki 10 dönümlük araziyi köy merasına bağışlamıştır. Özellikle 7 Mayıs’ta keşkek yeri olarak kullanılan türbenin çevresi aynı zamanda mesire yeri olarak da kullanılmaktadır

 

YER KORDİNATLARI Enlem;K41.600315 Boylam;D35.651566