19 MAYIS DAĞ KÖY (ALATEPESİ TÜRBESİ)

19 MAYIS DAĞ KÖY (ALATEPESİ TÜRBESİ)


YERİ: Türbe; Ondokuzmayıs İlçesinin 10 km Güney Batısındaki Dağ Köyü’ne 2 km mesafededir. Türbe, köy merkezi seyir istikametinde yolun sol tarafına düşmektedir.

 

TARİHÇE: Halk arasında "Ala Dede" şeklinde anılan türbeye ait herhangi bir kitabe bulunmadığından türbenin tarihi hakkında kesin bilgi edinilememektedir.  Türbe define avcılarının kazıları sonucunda tamamen harap halde olup, mezarın yeri dahi tam olarak belli olmamaktadır.

 

MİMARİ ÖZELLİKLERİ: Türbe; tepe üstünde bulunmaktadır. Etrafı herhangi bir yapı ile çevrili olmayıp açıktır. Türbenin bulunduğu yerde ağaçlar bulunmaktadır.

 

RİVAYET:  Yöre halkı tarafından evliya olarak nitelendirilen ve korunan Ala Dede Türbesi hakkında çok fazla rivayet bulunmamaktadır. Türbe; halk tarafından Rıza-i İlahi için veli ziyaretinde bulunmak, hasta olanlar içinde şifa bulmak umuduyla ziyaret edilmektedir.  Hasta olarak genellikle vücudunda ala lekesi olanlar ziyaret etmekte ve türbede medfun bulunan Ala Dede hatırına Allah’tan (c.c) şifa ummaktadır.

YER KOORDİNATLARI: Enlem; K41.468611 Boylam; D36.048889