AHSEN ADAB-I YERİNE GETİRDİ.

AHSEN ADAB-I YERİNE GETİRDİ.

Adab-ı Fethullah isimli eseriyle İslam Alimlerine yol gösteren Büyük Veli Fethullah-ı Verkânisî (k.s)'nin Türbesi bakımsızlıktan kurtarıldı.


On dokuzuncu yüzyılda Anadolu'da yetişen evliyanın büyüklerinden Şeyh Fethullah-ı Verkânisî (k.s); yetiştirdiği İslam alimleri ile meşhurdur. Siirt'in Minar nâhiyesine bağlı Verkanis köyünde doğduğundan Verkânisî diye anılmıştır. Adab-ı Fethullah isimli eseriyle İslam Alimlerine yol gösteren Büyük Veli Fethullah-ı Verkânisî (k.s)'nin Bitlis Merkezde bulunan Türbesinin bakımsızlığı Ahsen Vakfı'nı rahatsız etti.
Bölge halkı tarafından yoğun ziyaret edilmesine rağmen Türbenin vicdanları sızlatan bakımsız haline son vermek isteyen Ahsen Vakfı hazırladığı proje ile harekete geçti. 
Resmi kurumlar ile gerekli yerlerden izinlerin alınmasının ardından çalışmalar başladı. Vakıf imkanlarının seferber edildiği proje kapsamında öncelikle bakımsız halde bulunan kabirler elden geçirildi. Mermer taşlar ile döşenen kabirlerin çevre duvar ve düzenlemeleri yapıldı. 
Büyük Veli Fethullah-ı Verkânisî (k.s)'ye ait Türbe girişi ve yolu yıkılarak yeniden yapıldı. Giriş ve türbe dış duvarları yöreye özgü taşlarla mevcut mimari yapıya entegre şekilde yeniden yapılırken, türbeye giden yollar ve merdivenler de aynı şekilde onarılarak bakımlı hale getirildi. 

Yapılan çalışmaların ardından Türbe rahatça ziyaret edilebilecek hale getirilirken, bakımsız halde kalan kabirler, Allah dostlarına yakışır hale getirilerek çiçeklerle donatıldı. 

Çalışmaları yerinde yöneten Ahsen Vakıf Başkanı Rasim Tekeci, "Hz. Ömer (RA)’ın neslinden gelen 19. yüzyılda Anadolu'da yetişen evliyaların büyüklerinden edep şahı Şeyh Fethullah (k.s.) hazretlerinin türbesini onarma şerefine nail olan tüm arkadaşlarımızdan Allah razı olsun. Bir tuğla da olsa bu güzel hizmetlere katkı veren kadirşinas dostlarımıza da müteşekkiriz. Artık insanlarımız büyük veli Şeyh Fethullah (k.s.) hazretlerinin türbesini gönül rahatlığı ile ziyaret edebilmekteler. Allah, bu büyük zatların himmet ve bereketinden bizleri ve ümmet-i Muhammed’i mahrum etmesin"  diye konuştu.