HZ. ÜZEYİR PEYGAMBER (A.S)'IN MAKAMI YAPILIYOR.

HZ. ÜZEYİR PEYGAMBER (A.S)'IN MAKAMI YAPILIYOR.

Adıyaman İli Gerger İlçesi Siver köyü sınırları içinde bulunan Hz. Üzeyir Peygamber (A.S)’ın makamı modern bir mimari ile yeniden inşaa ediliyor.


AHSEN HAREKETE GEÇTİ


İsrailoğulları peygamberlerinden, ism-i şerif'leri Kuran-ı Kerim’de Tevbe Suresi’nin 30. Ayet-i Kerime'sinde geçen, Bakara Sure-i Şerif’inde ise bir menkıbesine de işaret edilen Üzeyir Aleyhisselam'ın makamı Adıyaman'ın Gerger ilçesi Siver köyündedir. Bu büyük peygamberin makamının harap vaziyetini gören Ahsen Vakfı, proje hazırlayarak peygamber makamını onarmak için harekete geçti. 


EN SON OSMANLI ONARDI

Ahsen Vakfı tarafından finanse edilen ve Adıyaman Valiliği ve Gerger Kaymakamlığı ile işbirliği içerisinde hazırlanan proje kapsamında en son Osmanlı döneminde onarım gören Üzeyir Aleyhisselâm'a ait Siver köyündeki türbenin yeniden yapımına başlanıldı. 
ESKİ YAPI TAMAMEN YIKILDI

Onarılamayacak kadar eski halde bulunan Hz. Üzeyir Peygamber (A.S) Makamı yapılan kazı çalışmaları ile tamamen yıkıldı. 

Kazı çalışmalarında minare hariç makamın tümü yıkılırken, özellikle kabrin bulunduğu yer titiz bir çalışma ile muhafaza edildi. 


KABİR AYNEN MUHAFAZA EDİLDİ
Hz. Üzeyir Peygamber (A.s) Makamının bulunduğu kabir kısmına herhangi bir müdahale yapılmadı ve aynen muhafaza edildi. Kazı işlerinin tamamlanmasının ardından projenin temeli bu yılın başında atıldı.


OSMANLI MİNARESİ KORUNDU
 

Ahsen Vakfı tarafından finanse edilen ve Adıyaman Valiliği ve Gerger Kaymakamlığı ile işbirliği içerisinde hazırlanan projede Osmanlı'dan kalma minare korundu.

MAKAM MODERN YAPIYA KAVUŞACAK

Modern bir anlayışın sergilendiği, Ahsen Vakfı tarafından titiz bir çalışma ile hazırlanan projenin tamamlanmasıyla birlikte, ziyaretçilerin abdest, namaz ve dinlenme ihtiyaçları en güzel şekilde karşılanacak.

FOTOĞRAFLAR VE VİDEOLAR

VİDEO  1 


VİDEO 2


VİDEO 3


VİDEO 4