ANADOLU'DAKİ İLK TÜRBE HZ.ZÜLKİFL A.S.'IN

ANADOLU'DAKİ İLK TÜRBE HZ.ZÜLKİFL A.S.'IN
Ahsen Vakfı tarafından yeniden yapılan Hz. Zülkifl peygamberin baraj altındaki eski türbesinin Anadolu'daki ilk erken tarihli yapı olduğu belirtildi. 


Dicle Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. İrfan Yıldız, Hz. Zülkifl peygamberin türbesiyle ilgili olarak "Yaptığımız araştırmada Hz. Zülkifl türbesinin üzerindeki kitabede miladi olarak 1094 tarihi görülür. Bu da Anadolu'daki ilk erken tarihli türbe yapısı olduğunun göstergesi" dedi. 

YAPI SELÇUKLU ESERİ

Anadolu'da ilk türbe yapılarının Danişmentliler zamanında 1145'e denk geldiğini belirten Yıldız, ancak Eğil'deki Zülkifl Peygamber üzerinde görülen kitabenin bu ezberi bozduğunu ifade ederek, "Bu, yapının daha önceki yıllarda yapıldığının göstergesi. Bu da Büyük Selçuklu'nun Anadolu'daki egemenlik yıllarına denk geliyor." açıklamasında bulundu.

KİTABE SULAR ALTINDA KALDI

Kitabeyi, bu konuyu 1930'lu yıllarda araştıran Basri Konyalı'nın Diyarbakır'ın Tarihi ve Kitabeleri adlı eserinde görüldüğünü söyleyen Yıldız, kitabenin günümüzde baraj suları altında kalan yapının duvarlarında kaldığını dile getiriyor. Yıldız, türbedeki üçüncü kitabede ise şunların yazdığını söylüyor: "Çok bağışlayıcı ve merhamet edici olan Allah'ın adıyla bu kabir Zülkifl Peygamber'e -salat ve selam onun üzerine olsun- aittir. Mevdudi oğlu Ebubekir hicri (487)/miladi (1094) yılında bu yapıyı yapmaya muvaffak oldu."PEYGAMBER NAAŞLARI TAŞINDI

Zülkifl aleyhisselâm, M.Ö. 846'da doğar. Babasının adı Buzi. Hz. Zülkifl doğduğunda Hz. Elyesa'nın 50 yaşında olduğu tahmin ediliyor. M.Ö. 821'de 25 yaşında peygamber oldu. 84 yıl ömür süren Hz. Zülkifl, 49 yıl peygamberlik yaptı. Peygamber olduğunda Ortadoğu en karışık dönemini yaşıyordu. Bu dönemde Mısır, İran, Asur, Babil ve Roma devletleri arasında çatışmalar meydana geliyordu. Hz. Zülkifl'ün peygamberlik bölgesi tüm Mezopotamya'ydı. M.Ö 762 yılında Eğil'de vefat etmiş, buranın dört kilometre dışındaki Haciyan Mahallesi'ndedir. Naaşı, Dicle Barajı suları altında kalacağı için 1995'te yine Eğil'in iki kilometre güneydoğusunda bulunan Nebi Harun-ı Asefi'nin türbesinin yanına taşındı. Türbeler AHSEN Vakfı tarafından 2010 yılında onarılarak modern yapılarla donatıldı ve insanların ziyaretine açıldı.